The Prince Edward Island Calendar - 1840


Recommend Me! Suggest This Page To A Friend!

An almanac, printed in 1840. LaVerne Chappell - rlchap@cadvision.com has transcribed all lists in it containing names of members of government, the courts, clergy, militia, road commissioners, various societies, etc.


The

Prince Edward Island

CALENDAR

For the Bissextile, or Leap Year

1840

Being the Latter Part of the Third, and the Beginning

of the Fourth Year of the Reign of Her Majesty

QUEEN VICTORIA

Containing Every Thing Necessary For An

Almanack, and a Great Variety of Other Matters

Charlottetown

Sold by J. D. Haszard

Printer to the Queen's Most Excellent Majesty

ºººººººººººººººººººººººººººººººººººººº

PRINCE EDWARD ISLAND

His Excellency

SIR CHARLES AUGUSTUS FITZROY K. II

Lieutenant Governor and Commander in Chief in and over

Her Majesty's Island of Prince Edward, and its Dependencies,

Chancellor, Vice Admiral and Ordinary of the same,

&c. &c. &c.

EXECUTIVE COUNCIL

Honourable George Wright

Hon. Ambrose Lane

Hon. Thomas Heath Haviland (Member of Legislative Council)

Hon. Robert Hodgson (Member of Legislative Council)

Hon. John Brecken (Member of Legislative Council)

Hon. George Richard Goodman, (Member of Legislative Council)

Hon. James Peake

Hon. Joseph Pope, M. P. P.

Hon. John Small Macdonald, M. P. P.

LEGISLATIVE COUNCIL

Hon. Thomas Heath Haviland, President (Member of Executive Council)

Hon. Robert Hodgson (Member of Executive Council)

Hon. John Brecken (Member of Executive Council)

Hon. George Richard Goodman (Member of Executive Council)

Hon. Donald Macdonald

Hon. William Macintosh

Hon. John Livett

Hon. George Dalrymple

Hon. Samuel Green

Hon. Peter Stewart Macnutt

Hon. John Macgowan

Chaplain, Rev. Louis C. Jenkins

Clerk, John F, Col1ins, Esq.

Assistant Clerk, Mr. Charles Desbrisay

Usher of the Black Rod and Serjeant at Arms, Jo[?] C. Wright, Esq.

Messenger, John Rider

Doorkeeper, Moses Hayes

HOUSE OF. ASSEMBLY

Speaker, WILLIAM COOPER Esq.

Queen's County

CHARLOTTETOWN - Edward Palmer and Francis Longworth, jun.

FIRST DISTRICT - Charles M'Neil and Mungo M'Farlane

SECOND DISTRICT - Hon. J. S. Macdonald and Malcolm Forbes

THIRD DISTRICT - John Le Lacheur and John Arbuckle

Prince County

PRINCETOWN - William Clark and Donald Montgomery

FIRST DISTRICT - Thomas Gorman and James Yeo

SECOND DISTRICT - Allan Fraser and Alexander Rae

THIRD DISTRICT - Hon. Joseph Pope and Richard Hudson

King's County

GEORGETOWN - John Thomson and Joseph Dingwell

FIRST DISTRICT - John Macintosh and Donald Macdonald

SECOND DISTRICT - William Cooper and William Dingwell

THIRD DISTRICT - Vere Beck and John Dalziel

Officers

Clerk, William Cullen, Esq.

Serjeant at Arms, Mr. Solomon Desbrisay

Messenger, Henry W. Lobban

Doorkeeper, William Birch

PUBLIC OFFICERS

Hon. Thomas Heath Haviland, Treasurer

Hon. George Wright, Surveyor General

John P. Collins, Esq., Colonial Secretary and Registrar

Daniel Hodgson, Esq., Coroner

George Thresher, sen., Deputy Registrar

COURT OF CHANCERY

His Excellency the Lieutenant Governor, Chancellor

Hon. T. H. Haviland, Master and Examiner

William Forgan, Esq., Master and Examiner

Hon. Ambrose Lane, Registrar

Counsellors and Solicitors, the Barristers and Attornies of the Supreme Court

Thomas Jaques, Serjeant at Arms

John Rider, Crier and Tipstaff

INSTANCE COURT OF VICE ADMIRALTY

Hon. E. J. Jarvis, Judge or Commissary

Hon. Robert Hodgson, Advocate General

James H. Peters, Esq., Solicitor General

John P. Collins, Esq., Registrar

Hon. T. H. Haviland, Marshall

John Rider, Crier and Doorkeeper

 

COURT OF VICE ADMIRALTY, FOR THE TRIAL OF OFFENCES

COMMITTED ON THE HIGH SEAS

Commissioners

HIS Excellency the LIEUTENANT GOVERNOR

The President and Members of the Council

Chief Justice, and other Judges

Judge of the Instance Court of Vice Admiralty

The Public Secretary

The Treasurer

The Commander in Chief, Flag Officers, Captains and

Commanders of such Ships of War as may be in

any of the Ports or Roadsteads of the Island

Hon. Robert Hodgson, Attorney General

James H. Peters, Esq., Solicitor General

Daniel Hodgson, Esq., Registrar

Hon. Thomas H. Haviland, Provost Marshal

John C. Sims, Deputy Provost Marshal

John Rider, Crier and Doorkeeper

SUPREME COURT

Hon. Edward James Jarvis, Chief Justice

Hon. Thomas H. Haviland, Puisne Judge

John Barrow, Esq., Puisne Judge

Hon. Robert Hodgson, Attorney General

James Horsfield Peters, Esq., Solicitor General

Daniel Hodgson Esq., Clerk of the Crown and Prothonotary

Mr. William Coates, Deputy do. for Prince County

Edward Thornton, Esq., Deputy do. for King's County

Hon. John S. Macdonald, Sheriff for Queen's County

Mr. John C. Binns, Under Sheriff

Thomas Hunt, Esq., Sheriff for Prince County

Mr. George Tanton, Under Sheriff

Peter M'Callum, Esq., Sheriff for King's County

Mr. Johnston Aitken, Under Sheriff

COURT FOR THE PROBATE OF WILLS

AND GRANTING LETTERS OF ADMINISTRATION

Hon. Robert Hodgson, Surrogate

Barristers, Attorneys and Solicitors of the

Superior Courts of Law and Equity, residing in the Island

Charles Binns, sen.

Robert Hodgson

William Forgan

John Lawson

Robert Stewart

Henry Palmer

Edward Palmer

W. C. Monckton

John C. Binns

Charles Binns, jr.

John Bell Cormack

Charles Desbrisay

Edward Buxton

John Longworth

Charles Young

Charles Stockdale

James D. Macdonald, Esqrs.

JUSTICES OF THE PEACE THROUGHOUT THE

ISLAND

Hon. Edward James Jarvis, Chief Justice

The Right Rev. John Lord Bishop of Nova Scotia

Hon. George Wright, Custos Rotulorum

Hon. Ambrose Lane

Thomas H. Haviland, Assistant Judge

John Barrow, Assistant Judge

Robert Hodgson, Attorney General

John Brecken

John Spencer Smith

George Richard Goodman

James Peake

Joseph Pope

John Small Macdonald

James Horsfield Peters, Esq. Solicitor General

Daniel Hodgson, Esq., Coroner

Right Rev. Bernard Donald Macdonald, Roman Catholic Bishop of Charlottetown

 

Queen's County

John Frederick Holland, Charlottetown

Benjamin De St. Croix, D. C. L. do.

Francis Longworth, do.

William Farquharson, Lot 48

William Haszard, Bellevue

William Hodges, Rustico

William Macneill, Cavendish

Alexander Macdougall, Flat River

James Campbell, New London

John Lewis Hurdis, Charlottetown

John Philip Collins, do.

Donald Macdonald, Glenaladale

Thomas Fairbairn, De Sable

William Cundall Charlottetown

Allan Macdougall, Flat River

David Higgins, Covehead

Cavendish Willock, Cherry Valley

Thomas Billing, New London

John Lawson, Charlottetown

John Livett, Binsted

Donald Macdonald, Charlottetown

Alexander Macdonell, Donaldston

George Dalrymple, Charlottetown

John Myrie Holl, do.

William Macintosh, Charlottetown

Henry Shearman, Princetown Road

Robert Brown, Brownston

Charles Braddock, Nansvilla

Peter Emery, Wood Islands

John Sims, New London

Ralph Brecken, Charlottetown

W. B. Welner, Crapaud

John R. Bourke, Lot 49

King's County

Elisha Coffin, Savage Harbour

James Anderson, St. Peter's

Benjamin Coffin, Savage Harbour

Thomas Owen, Cardigan

Angus Macdonald, St. Margaret's

John Lewellin Lewellin, Three Rivers

John Jardine, St. Peter's

Hugh Macdonald, Panmure Island

James Richards, Murray Harbour

William Stanforth Macgowan, Souris

William Bearisto Aitken, Georgetown

Alexander Leslie, Souris

Charles Worrell, Morel

Edward Thornton, Three Rivers

Peter M'Callum, St. Peter's

William Mackay, Georgetown

Joseph Wightman, Three Rivers

Prince County

Phillips Morris Calbeck, Tryon

John Large, Lot 67

Alexander Anderson, Bedeque

Donald Montgomery, Princetown Royalty

Dugald Stewart, sen., do.

Thomas C. Compton, St. Eleanor's

Charles Craswell, Cascumpec

Allan Forsyth, do.

Thomas Hunt, Princetown Royalty

Charles Macnutt, Darnley

Robert Hyndman, Princetown

William Schurman, St. Eleanor's

Samuel Green, do.

Lemuel Cambridge, Cascumpec

James Warburton, Lot 11

John Lord, Tryon

John Wright, Bedeque Road

John Craig, Bedeque

Joseph Higgins, Egmont Bay

JUSTICES FOR THE TRIAL OF

PETTY ASSAULTS AND BATTERIES

Queen's County

Benjamin De St. Croix

Francis Longworth

Donald Macdonald

King's County

John Jardine

Angus Macdonald

Thomas Owen

Prince County

Thomas Hunt

William Schurman

Robert Hyndman

Time of Sitting in each County - Second Thursday in March, June, September and December

 

COMMISSIONERS FOR THE TRIAL OF SMALL DEBTS

Queen's County

Benjamin De. St. Croix

James Campbell

Francis Longworth

William Cundall

John Breckon

Allan Macdougall

William Hodges

William Haszard

William M'Neill

Cavendish M. Willock

Thomas Fairbairn

W. B. Welner

King's County

Thomas Owen

John Jardine

Hugh Macdonald

Alexander Macdonald

John L. Lewellin

Peter M'Callum

James Richards

John Macgowan

Benjamin Coffin

Prince County

Robert Hyndman

P. M. Calbeck

Thomas Hunt

Samuel Dawson

Joseph Pope

Charles Pope

Alexander Anderson

Allan Forsyth

Samuel Green

Joseph Higgins

Charles Craswell

Thomas C. Compton

COMMISSIONERS FOR SWEARING AFFIDAVITS

AND TAKING BAIL IN THE COUNTRY

Joseph Pope, Bedeque

Thomas Macnutt, Princetown

Charles Pope, St. Eleanor's

Edward Thornton, Three Rivers

COMMISSIONERS FOR ESTABLISHING BOUNDARY LINES

OF COUNTIES AND TOWNSHIPS

Hon. George Wright, Surveyor General

Daniel Brenan, Esq.

William Cundall, Esq.

COMMISSIONERS FOR ISSUING TREASURY NOTES

Hon. A. Lane

Hon. John Brecken

Hon. John Spencer Smith

ROAD COMMISSIONERS

1. Northern Section, James Warburton, Townships Numbers 1, 2, 3, 4, 5 6 and 11.

Southern Section, Joseph Higgins, Townships Numbers 7, 8, 9, 10 and 12.

2. Archibald Campbell, Nos. 13 to 17, inclusive.

3. P. S. Macnutt, Nos. 18, 19, and Princetown and Royalty.

4. Joseph Pope. Nos. 25, 26, 27 and 28.

5. William. Macneill, Nos. 20 to 24, inclusive and Lot 67

6. Thomas Tod, Nos. 29, 30, 31, 32, (West side of York River)

and Lot 65.

7. Solomon Desbrisay, Nos. 33 and 32 (East side of York River)

and Charlottetown and Royalty.

8. David Higgins, Nos. 34, 35, (North side of the Hillsborough)

36 and 37.

9. John R. Bourke, Nos. 48, 49, 50, and 35 (South side of the

Hillsborough.

10. Allan Macdougall, Nos. 57, 58, 60 and 62.

11. John Jardine, Nos. 38 to 41, inclusive.

12. John M'Callum Nos. 42, 43, 56, and 55 (North of Grand

River.)

13. John Macgowan; Nos. 44, 45, 46 and 47.

14. Thomas Owen, Nos. 65 (South of Grand River), 66, 54, 53

52, 51, and Georgetown and Royalty.

15. Edward Thornton, Nos. 59, 61, 63 and 64.

John P. Collins, Correspondent.

LAND SURVEYORS

George Wright, jun., Deputy Surveyor General

Joseph Ball, Charlottetown

William Curtis, Curtisdale

James Stewart, Brackley Point Road

Alexander Anderson, Bedeque

James Clarke, do.

Daniel Hickey, Covehead Road

Thomas Irwin, St. Peter's

Roderick Campbell

Francis Kelly, Fort Augustus

OFFICERS OF HER MAJESTY'S CUSTOMS

Hon. George Richard Goodman, Collector

John L. Hurdis, Controller

Hon. George R. Goodman, Surveyor of Shipping

SUB-COLLECTORS

Hugh Macdonald, Three Rivers

William S. Macgowan, Colville Bay

Joseph Pope, Bedeque

COLLECTORS OF IMPOST, &c.

Hon. J. Spencer Smith, Charlottetown

Charles Macnutt, Princetown

Hugh Macdonald, Three Rivers

William S. Macgowan, Colville Bay

Alexander Macdonald, St. Margaret's

John Jardine, St. Peter's

George Campbell, New London

William Hodges, Rustico

Allan Macdougall, Flat River

Joseph Pope, Bedeque

Thomas Fairbairn, De Sable

Allan Forsyth, Cascumpec

Samuel Dawson, Tryon

John L. Hurdis, Collector of Light Duty

William Cullen, Surveyor or Landwaiter and Guage

DEPUTY RECEIVERS OF LAND TAX

PRINCE COUNTY - Joseph Pope, Bedeque; Thomas C. Compton, St. Eleanor's; James Yeo, Port Hill; Thomas Macnutt, Princetown

Royalty; Allan Forsyth, Cascumpec.

QUEEN'S COUNTY - James Pidgeon, New London; Thomas Fairbairn, Sable; Solomon Desbrisay, Charlottetown; Allan Macdougall, Flat River.

KING'S COUNTY - John Jardine, St. Peter's; Alexander Macdonald, St. Margaret's; William S. Macgowan, Souris; Hugh Macdonald, Three Rivers; James Richards, Murray Harbour.

COMMISSIONERS FOR CARRYING INTO EFFECT

THE ACT OF THE 5TH WILLIAM IV, FOR THE MORE

EFFECTUAL PUNISHMENT OF CRIMINAL OFFENDERS,

BY ENABLING THE SUPREME COURT TO ADD HARD LABOUR

TO THE SENTENCE OF IMPRISONMENT

Queen's County

Benj. De St. Croix

Samuel Nelson

John Lawson

Daniel Brenan

Donald Macdonald

Prince County

Samuel Green

John Large

Joseph Bell

Archibald Campbell

William Schurman

King's County

Angus Macdonald

John L. Lewellin

Thomas Owen

Hugh Macdonald

Edward Thornton

COMMISSIONERS FOR CARRYING INTO EFFECT

THE ACT 1ST VICTORIA, CAP. 12 FOR ESTABLISHING

PRISON DISCIPLINE

QUEEN'S COUNTY - John Myrie Holl, William Macintosh

PRINCE COUNTY - Samuel Green, William Schurman

KING'S COUNTY - Thomas Owen, William Mackay

CLERGY THROUGHOUT THE ISLAND

Established Church Of England

The Right Rev. John, Lord Bishop of Nova Scotia,

exercising by Her Majesty's Letters Patent,

Episcopal Jurisdiction over

this Island

Rev. L. C. Jenkins, Rector, Charlottetown

Rev. Abraham V. G. Wiggins, A. B. St. Eleanor's

Rev. Charles Lloyd A. B. Georgetown

Established Church Of Scotland

Rev. John M'Lennan, Belfast

Rev. R. M'Aulay, Three Rivers

Roman Catholic Clergy

Right Rev. Bernard Donald Macdonald, Bishop of

Prince Edward Island and New Brunswick

Rev. Sylvanus E. Perry, La Belle Alliance

Rev. Charles Macdonell, Charlottetown

Rev. Michael Reynolds, do.

Rev. John Macdonald, St. Margaret's and Three Rivers

Rev L. O. Deligny, Indian River

Rev. James Brady, St. Andrew's and Fort Augustus

Presbytery

Rev. John Kier, Princetown

Rev. William Macgregor, Lot 16

Rev. Robert Douglas, St. Peter's

Rev. Robert Patterson, Bedeque

Rev. John Geddie, Cavendish and New London

Wesleyan Missionaries

Rev. William Smith, Charlottetown

Rev. T. H. Davis, Bedeque and Tryon

Baptist Missionaries

Rev. Benjamin Scott, Lot 49

Rev. John Shaw, Three Rivers

CENTRAL ACADEMY

Patron and Visitor, His Excellency the Lieutenant Governor

Trustees and Governors

Honorable E. J. Jarvis, President

James H. Peters, Esq., Vice President and Secretary

Hon. Robert Hodgson

Hon. J. S. Macdonald

Hon. Ambrose Lane

Hon. Joseph Pope

Hon. Thomas H. Haviland

William Dingwell, Esq.

William Cooper, Esq.

Teachers

Rev. James Waddell

Alexander Brown

SAINT ANDREW'S COLLEGE

Trustees

Right Rev. William Fraser, Bishop of Tanen, N. S.

Donald MacDonald

Daniel Brenan

Right Rev. Bernard Donald Macdonald, Bishop of Charlottetown

John S. Macdonald

Angus Macdonald

Rev. Sylvanus E. Perry

Rev. John Macdonald

Professor of Theology - Rev. J. H. Lafrance

Professor of Humanity, &c., &c. - Mr. John Slattery

BOARD OF EDUCATION

Rev. Louis C. Jenkins

Hon. T. H. Haviland

William Cundall

Hon. George R. Goodman

Alexander Brown

James H. Peters

William Macintosh

John M. Holl

A. Brown, Secretary to the Board of Education

John M'Neill, Visitor of Schools

CENTRAL BOARD OF HEALTH

Hon. George Dalrymple, President

Benj. De St. Croix

Daniel Brenan

John Lawson

Donald Macdonald

John Mackieson

Charles Binns

Daniel Hodgson

Edward Palmer

Thomas Pettick

Alexander Davidson

Samuel Nelson

William Cullen, Secretary

DEPUTIES FOR GRANTING REPLEVINS

King's County

Alexander Macdonald, St. Margaret's

David M'Ewen, St. Peter's

James Richards, Murray Harbour

Queen's County

Duncan M'Intyre, Campbelton

Alexander Macdougall, Flat River

Prince County

George Tanton, St. Eleanor's

Donald Manson, Tryon

Allan Forsyth, Cascumpec

COMMISSIONERS FOR TAKING ACKNOWLEDGMENTS TO DEEDS

King's County

Edward Thornton, Georgetown

John Jardine, St. Peter's

John Macgowan, Souris

Queen's County

Alexander Macdougall, Flat River

James Pidgeon, New London

John Lord, jun., Tryon

Prince County

Joseph Pope, Bedeque

Peter S. Macnutt, Darnley

AGRICULTURAL SOCIETIES THROUGHOUT THE ISLAND

Central Board Charlottetown

Established 1827

His Excellency Sir Charles Augustus Fitz Roy, Patron

Hon. John S. Macdonald, President

COMMITTEE - Messrs. James Miller, John C. Wright, William Hodges, Charles Stewart, John Hyde, Malcolm Forbes, William Crosby, Charles Haszard, W. W. Irving.

Peter Macgowan, Secretary and Treasurer

The Annual General Meeting takes place on the first Wednesday in January

St. Eleanor's Agricultural Society

Established 1828

Rev. A. V. G. Wiggins, President and Treasurer

Vice Presidents - Messrs. James Warburton, Horatio N. Hope

COMMITTEE - Messrs. Thomas C. Compton, John Hillson, James

Sharp, William Green, Henry Craswell, Robert Milligan.

John Sharp, Secretary and Storekeeper

Eastern Agricultural Society (Three Rivers)

Hugh Macdonald, President

Vice Presidents - John L. Lewellin, Robert Mearns, Angus Macdonald, Alexander Macdonald

COMMITTEE - William Mackay, Rev. R. Macaulay, Gavin Maclure,

Joseph Wightman, Donald Campbell, sen., W. B. Aitken, R. Dewar, sen., R. Dewar, jun. Alexander Robertson, Peter Ferguson.

Edward Thornton, Secretary and Treasurer

Bedeque Agricultural Society

Established 1838

Hon. Joseph Pope President

Mr. Stephen Wright, Vice President

COMMITTEE - Joseph Black, William Anderson, Isaac Schurman,

William M'Farlane, John M'Callum.

John Craig, Secretary and Treasurer

Western Agricultural Society

James Yeo Esq., President

Vice Presidents - William Campbell and Allan M'Lellan

COMMITTEE - Hugh M'Arthur, Lot 13, John Gillis, John Carr, John M'Lellan, Donald Ramsay, Donald Macdonald, Alexander Campbell, jun. Thomas Key, Donald Smith.

David Ramsay, Secretary and Treasurer

Saint Margaret's Agricultural Society

Established 1831

Alexander Macdonald, President

Daniel Brenan, Vice President

COMMITTEE - Messrs. John Macintosh, Angus Macdonald, A.

M'Phee, Peter Stewart, John Macdonald, John M'Intyre, Angus M'Eachern.

John M'Eachern, Storekeeper and Secretary

Princetown Agricultural Society

Established 1828

Rev. JOHN KIER, President

Vice Presidents - Thomas Hunt, George Bearisto

COMMITTEE - Messrs. Peter S. Macnutt, Robert Hyndman, Donald Montgomery, Robert Macnutt, Archibald M'Lellan, Alexander Mackinnon, James Bearisto,

John Webster, David Johnston.

William Bearisto, Secretary, and Treasurer

Crapaud Agricultural Society

Established 1839

John Lord, President

Robert Cranford, Vice President

COMMITTEE - Thomas Fairbairn, Wm. W. Lord, Thomas [?], Richard Lea, William Inman, Thomas Arnott, John Leard, sen., Wm. Lowther, George Wigginton.

W. B. Wellner, Secretary and Treasurer

Independent Agricultural Society

Established 1838

Charles Stewart, President

Mr. Philip Lane, Vice President

John R. Bourke, Secretary and Treasurer

Benevolent Irish Society

Francis Longworth, Esq., President

Martin Dogherty, Vice President

Dr. Conroy, Assistant Vice do.

Dennis Reddin, Treasurer

Edward Kickham, Secretary

Committee of Charity - Messrs. Francis Longworth, jun., William Fitzpatrick, James Cahill, Patrick W. Kelly, Patrick Gaffney, James Kelly, John Costin

Native Benevolent Society

Donald Macdonald, Esq. President

John C. Sims, Vice President

Henry W. Lobban, Assistant Vice do.

Robert Hutchinson, Treasurer

Charles Desbrisay, Secretary

Committee of Charity - Frederick Nelson, Joseph Macdonald, Donald Beaton, George Coles, George Clark

FIRE WARDENS FOR CHARLOTTETOWN

No. 1- Daniel Boughton,

No. 2 - Christopher Cross

No. 3 - Thomas Pethick

No. 4 - Martin Dogherty

No. 5 - Peter Macgowan

No. 6 - Solomon Desbrisay

No. 7 - Donald Macdonald

No. 8 - James D. Haszard

FIRE ENGINE COMPANY

Martin Dogherty, Captain

John Gates, First Lieutenant

James Watts, Second do.

George Beer, Clerk and Treasurer

Stephen Bovyer, Pipeman

Edward Chandler, do.

James Pollard, do.

AUXILIARY BIBLE SOCIETY

Established 1837

Hon. Edward James Jarvis, President

His Excellency Sir Charles Augustus Fitz Roy, Patron

Vice Presidents - Honorables George Wright, T. H. Haviland, Robert Hodgson,

John Brecken, George R. Goodman

Corresponding Secretaries - Rev. James Waddell and Rev. Charles Lloyd

William Cundall, Esq., Recording Secretary

Daniel Hodgson, Esq., Treasurer

Mr. Henry Stamper, Depositary

Visiting Committee - J. M. Holl, Ralph Brecken, Francis Longworth, jun. Charles Welsh, Isaac Jackson, Lawrence Tremain, Charles Young and Henry Haszard.

LADIES' BIBLE SOCIETY

Under the Patronage of the Right Hon. Lady Mary Fitz Roy

COMMITTEE - Mrs. Jarvis, Collins, J. Brecken, Macdonald, H.

De St. Croix, Mackieson, Brown, Waddell, Miss Gray, Macgowan, Macneill, Desbrisay.

Lady Mary Fitz Roy, Patroness and Treasurer

PRINCETOWN BIBLE SOCIETY

Rev. John Kier, President

Hon. Peter S. Macnutt, Vice President

Mr. Robert Craig, Vice President

Mr. George Bearisto, Treasurer

Mr. W. Bearisto, Secretary

Committee - Messrs. George Thomson, Benjamin Bearisto, Donald M'Gougan,

James Montgomery, Benjamin Thomson, Dugald Ramsay.

CAVENDISH BIBLE SOCIETY

Rev. John Geddie, President

William Macneill, Esq., Vice President

Mr. John Lockerby, Vice President

Mr. John Macneill, Secretary

Mr. David Clark, Treasurer

Collectors - Messrs. James Donald, John Simpson, John Clark

Committee - Messrs. Robert Simpson, Dona1d Macleod, James Clark, John Moffat.

LADIES' BENEVOLENT SOCIETY

Under the Patronage of the Right Hon. Lady Mary Fitz Roy

COMMITTEE - Lady Mary Fitz Roy, Mrs. Jarvis, John Brecken, Collins, Dalrymple, F. Longworth, A. Brown, Spencer Smith, Miss Macgowan.

CHARLOTTETOWN MECHANICS' INSTITUTE

Under the Patronage of His Excellency the Lieutenant Governor

Hon. Chief Justice Jarvis, Vice Patron

Hon. George Wright, Vice Patron

Hon. George Dalrymple, President

Charles Young, Esq., Vice President

Edward Palmer Esq., Vice President

John. Longworth, Secretary and Treasurer

COMMIITEE - Isaac Smith, Martin Dogherty, James Waddell, Francis Longworth, jr., William Macintosh, Thomas Pethick, W. Cullen, C. C. Davison, Watson Duchemin.

Philip Little, Librarian

HIGHLAND SOCIETY OF P. E. ISLAND

His Excellency Sir Charles Augustus Fitz Roy, K. H. Chief

Hon. Donald Macdonald, President

Charles Young, Esq., Vice President

W. W. Irving, Esq., Vice President

John Macgill, Esq., Treasurer

Mr. William Macgill, Secretary

Mr. John M'Neill, Secretary

DIRECTORS - James Purdie, Alex. Brown, C. D. Rankin,

Wm. Macintosh, Hugh Macdonald, Donald Montgomery.

POST OFFICES

Elizabeth Chappell, Charlottetown

James Arthur, New Glasgow

Daniel Macneill, Cavendish

Duncan M'Intyre, New London

David Conners, Park Corner

James Sinclair, Princetown

John Stewart, Indian River

John Townsend, Traveller's Rest

Charles Pope, St. Eleanor's

James Lyle, Lot 16

James Yeo, Port Hill

Alexander Meggison, Cascumpec

Joseph Higgins, Egmont Bay

Thomas Hooper, Bedeque

Wm. W. Lord, Tryon

John Campion, Mount Pleasant

John Jardine, St. Peter's

Alexander Macdonald, St. Margaret's

Joseph Coffin, Bay Fortune

Alexander Leslie, Souris

George Campbell, Fairfield, Lot 47

William Collings, East Point

Matthew Redmond, Vernon River

John M'Lennan, Belfast

Charles M'Laren, Georgetown

Edward Butler, Murray Harbour

Thomas Bell, White Sands

 

The MAILS for Great Britain and the adjacent Colonies are

dispatched during the Summer, by the Cape Breton Steamer, to

Pictou on Thursday, and to Miramichi on Friday, in each week.

During the Winter they are forwarded once a week across

Strait, from Cape Traverse to Cape Tormentine.

The Western Stage Carriage, (carrying the Inland Mail), leaves every Tuesday

morning, at Ten o'clock, passing through Crapaud, Tryon, Bedeque,

Traveller's Rest, and Princetown Royalty - Thomas Crabb, Courier.

The Eastern Stage Carriage, (carrying the Inland Mail.) leaves every

Wednesday, at 12 o'clock.

The Georgetown Stage Carriage, (carrying the Inland Mail) leaves

during the Summer, every Wednesday and Saturday morning, at 8 o'clock.

In the Winter, on Saturday morning only - Philip Lane, Courier.

ASSAYERS OF WEIGHTS AND MEASURES

Solomon Desbrisay, Charlottetown

William B. Aitken, Georgetown

George Tanton, St. Eleanor's

William Bearisto, Princetown

TERMS OF THE SUPREME COURT

Queen's County

Hilary Term commences on the first Tuesday in January (7th), and continues 14 days.

Easter Term commences First Tuesday in May (5th), and continues days.

Trinity Term commences on the last Tuesday in June (30th), and continues 14 days.

Michaelmas Term commences on the last Tuesday in October (27th), and continues 7 days.

King's County

At Georgetown, on the second Tuesday in March (10th), and third Tuesday in July (21), continues 7 days.

Prince County

At St. Eleanor's, on the first Tuesday in June (2[?]), and first Tuesday in October (6th), continues 7 days.

LICENSED SCHOOLMASTERS

Second (Or Highest) Class

John Slattery, Roderick Campbell, Robert Robertson, Archibald M'Kenzie, John M'Neill, Edward S. Blanchard, James Breading

First (Or Lowest) Class

James H. Fitzgerald, John Ronayne, Donald Graham, Neil M'Kinnon, Malcom Darrach, Donald Lamont, Donald Livingston, Sebastian Davidson, Thomas Macabe, Donald M'Leod, Pierce Ryan, Donald M'Kinnon, Donald Shaw, Patrick B. Doyle, Archibald M'Kinnon, Charles M'Eachern, Thomas Key, Thomas Welsh, W.H. Nelis, Thomas Bambrick, John M'Neill, John M'Kinnon, John M'Kinnon [*] , Michael M'Carty, Benjamin Clark, Edward Shea, Neil Arbuckle, John Le Page, Allan Stewart, Patrick Fitzgerald, Daniel Scott, Archibald M'Kenzie, Nathaniel M'Laren, Archibald Beckford, Dubois Smith, Alexander Rae, Ewen Lamont, George Bynon, Donald Gordon, Duncan M'Ewen, Charles A. Crosby, Archibald Macneill, Philip Bambrick, Robert Small, Charles Macdonell, James E. M'Cormack, Allan M'Phee, Walter Phelan, J.B. Newcomb. [*Name appears twice on original.]

Acadian Teachers

Francis Buot, Jacque Pietre, Alexander Gallant, Placide Arsneaux,

Antoine Perry, Louis Serriat

INSURANCE COMPANIES

Hartford Fire Insurance Company: Agent for Nova Scotia, Prince Edward Island,

and Newfoundland - J. L. Starr, Esq. at Halifax.

Aetna Fire Insurance Company, of Hartford, Connecticut:

Agent, Charles Young, Esq. at Charlottetown.

New York Life Insurance and Trust Company: Agent for Nova Scotia, Prince Edward Island and New Brunswick - J. L. Starr, Esq. at Halifax.

Alliance British and Foreign Life and Fire Insurance Company of London - (Capital Five Millions Sterling.): Agents for Nova Scotia and Prince Edward Island,

George R. and Charles Young, Esqrs.

Central Fire Insurance Company of New Brunswick: Agent for Prince Edward Island, James H. Peters, Esq. Committee of reference, Honorables T. H. Haviland,

John Brecken, J. Peake.

SUBSCRIPTION LIBRARY

Honorable Robert Hodgson, President

Solomon Desbrisay, Librarian

Note - First Class Shares, £10, subject to no annual subscription.

Second Class, £5, subject to an annual charge of Eleven Shillings.

Annual Subscriptions for non-proprietors, £1:3:4d.

Daniel Hodgson Esq., Lloyd's Agent

Clear Lellow, Market Clerk

James Moore, Wharfinger Harbour and Ballast Master, Charlottetown

Robert Hutchinson, Jailor at Charlottetown

Angus M'Phee, Collector of Pump and Well Assessment

Angus M'Phee, Collector of Dog Tax

James Kelly, Coal Meter

Joseph Wightman, Harbour and Ballast Master, Three Rivers

Jeremiah Thomas, Wharfinger at Georgetown

Hugh Logan, Jailor at Georgetown

George Tanton, Jailor at St. Eleanor's

INSPECTORS OR OVERSEERS OF THE HERRING AND ALEWIVES

FISHERIES

James Macdonald, Tracadie Bay

Clement M'Eachern, Hillsborough River

William Bearisto, Richmond Bay

Malcolm Macdonald, Surveyor's Inlet, Lot 47

COMMISSIONERS OF SEWERS AT TRYON

John Leard, sen., John Lord, and Samuel Dawson

NOTARIES PUBLIC

Charles Binns, sen., Robert Hodgson, John Lawson, William Cullen, William Forgan, Henry Palmer, James Moore; John Longworth, James H. Peters, Charles Young.

GARRISON OF CHARLOTTETOWN

Major Thoreau, commanding a Detachment of the 37th Regiment

Lieut. Shum, 37th Regiment

Captain Lane, Town Major

W. R. A. Lamont, Esq., Assistant Commissary General

J. F. Holland, Deputy Ordnance Storekeeper and Barrack Master

Rev. Louis C. Jenkins, Officiating Chaplain

SAILING INSTRUCTIONS FOR CHARLOTTETOWN HARBOUR

A Black Buoy, with a ball and staff, has been placed on the South side of the Fitz Roy Rock, lying of Governor's Island, in 4 1/2 fathoms low water, with the following Marks and Bearings, viz.: — A remarkable gap or notch in the trees on the distant land on with the Blockhouse, bearing N. 4° E., and the North Point of Governor's island, on with Pownal Point E. by N. 1/4 N. The least water on this rock is 21 ft. and the proper deep water channel is on its larboard side going in, but it may be passed on its East side at the distance of cable's length, if required.

A Red Buoy has been placed on the elbow or St. Peter's Bar in 23 feet low water, with the following marks and bearings, viz: — The remarkable gap open a ship's length to the eastward of the Blockhouse; the Presbyterian Church tower open to the left of the trees on Battery Point; the North Point of St. Peter's Island W. 1/2 S., and the S. W. point of Governor's Island S. E. 1/2 S. This Buoy must be left on the larboard hand going in, and after rounding it from the westward, do not haul up for the Blockhouse until Government House comes on with Battery Point, which is the starboard inner point of the entrance, unless in a vessel of easy draft, as a direct course from the Buoy N. 1/2 E. leads over the eastern edge of the shoal ground in 15 feet low water; you may, however, with a scant wind, choose your water from 2 1/2 to 14 fathoms, which latter depth will be found in mid-channel and carried up to the entrance, with Government House just seen left of the trees on Battery Point, bearing N. 1/2 E. nearly. Beating in with a heavy vessel, tack on each side of the channel in 4 fathoms—the Fitz Roy Buoy bears from the Elbow Buoy nearly S. by W. 1 6/10 miles.

A BLACK BUOY has been placed off the extremity of the spit stretching out from Battery Point, in 5 fathoms low water, with the following marks and bearings, viz:—The east end of Governor's Island shut in with "Sea-Trout Point," which forms the outer point of entrance, and "Rosebank Point," a ship's length open to the left of Battery Point, bearing N. E. by E. This Buoy must be left on the starboard hand going in, and after passing it, steer N. N. E. with the red Beacon on with the tower of the Presbyterian Church, until the white Beacon comes on with M'Kinnon's log house, bearing S. W. 1/2 W. with which mark proceed up towards the pier, where you may choose your berth at pleasure in 9 or 10 fathoms. The best berth for men of war is with the Government House N. W. by N., the Blockhouse on with Battery Point, and M'Kinnon's log house open twice its breadth to the northward of the white Beacon in 9 or 10 fathoms— capital holding ground.

N. B. — The Presbyterian Church tower is white and of a square

form, without a spire.

Proceeding outwards, reverse the above directions; and do not open the Government House of Battery Point until the red Buoy comes on with the South Point of St. Peter's Island; then you may haul to the westward as close to the Buoy as you please, choosing your water by the lead. On rounding Point Prim, do not steer for the channel until the entrance of the Harbour bears N. by E., or the Presbyterian Church tower kept midway between the points of entrance will lead up to the Buoy of the Fitz Roy.

MILITIA LIST

Commander In Chief His Excellency

Sir Charles Augustus Fitz Roy, K. H.

Aide de Camps, Major J. P. Collins

Aide de Camps, Captain J. Hamilton Lane

Adjutant General and Inspector of Militia, Lieutenant Colonel Hon. Ambrose Lane

Staff Adjutant, Captain Peter Macgowan

Surgeon General, Benj. De St. Croix, M.D.

Judge Advocate, John Lawson

First (Or Queen's County) Troop Of Cavalry

Head Quarters, Charlottetown

Captain, Francis Longworth

Lieutenant, John Gates

Lieutenant, Benjamin Davis

Cornet, Wellington Nelson

Charlottetown Volunteer Troop Of Cavalry

Captain, George Coles

Lieutenant, James D. Cantelo

Cornet, Joseph Macdonald

Second (Or King's County) Troop Of Cavalry

Captain, George Douglass

Lieutenant, John Macdonald

Cornet, Donald M'Adams

Third (Or Prince County) Troop Of Cavalry

Captain, George Tanton

Lieutenant, Benjamin Darby

Lieutenant, James Sharp

Cornet, John Tanton

Tryon (Or Fitz Roy) Troop Of Cavalry

Captain, Donald Manson

Lieutenant, Richard Dawson

Lieutenant, Jacob Gouldrop

Cornet, James Williams

ARTILLERY

Head Quarters, Charlottetown

Major Commanding, Thomas Robinson

Captains

Paul Mabey

David Wilson

First Lieutenants

Napoleon Le Page

Stephen Bovyer

Charles C. Davison

Theophilus D. Robinson

Second Lieutenants

Watson Duchemin

James Watts

Adjutant

William Cranston, 1st Lieut.

FIRST QUEEN'S COUNTY REGIMENT

Townships Nos. 29, 30, 31, 32, 65, Charlottetown and Royalty

Head Quarters, Charlottetown

Major - Donald Macdonald

Captains

James Bagnall

Hon. John S. Macdonald

William Cullen

Donald Shaw

John Macgill

James Wilson

William Compton

Thomas Pethick

Neil Mabey

Henry Lobban

William Macgill

Lieutenants

Charles Wright

Frederick A. F. Nelson

John Hyde

John M'Ewen

George F. Cooper

Duncan M'Gregor

John Ings

Henry Longworth

Alexander M'Neil

Donald Beaton

Malcolm Darrach

John Davis

Frederick Ladner

Donald M'Eachern

Ensigns

James B. Cooper

George Moore

Patrick Walker

William S. Longworth

Samuel J. Bagnall

George Crosby

Samuel Nelmes

Archibald M'Lean

David M'Ewen

James Campbell

John Livingston

Adjutant

John Rodd, Captain

Thomas Desbrisay, Surgeon

James Moore, Captain and Paymaster

SECOND QUEEN'S COUNTY REGIMENT

Townships 48, 49, 50 and 35, 36 and 37, South of the

Hillsborough River, Head Quarters, Lot 49

Major - John Nelson

Captains

James Kelly

Roderick M'Neil

James D. Haszard

Cavendish Willock

Nicholas Jenkins

John H. Willock

Henry Musick

George Clark

Robert Brown

Lieutenants

Robert Wood

John Farquharson

John Moore

Angus Macdonald

John R. Bourke

Joseph Ball

Thomas Beers

James Breading

Abercrombie Willock

John Nelson

John Gillis

Francis Kelly

James Robertson

Ensigns

Roderick M'Neil

Donald Macdonald

Charles Haszard

Alexander M'Rae

Philip Lane

Charles Kelly

Donald MacLeod

Alexander Stewart

Adjutant

Roderick Macneil, Captain

Surgeon

John Mackieson

THIRD (OR HIGHLAND) REGIMENT

Townships 57, 58, 60 and 62

Head Quarters, Belfast

Major C. D. Rankin

Captains

Donald Nicholson

James Hayden

Alexander Macleod

Peter Emery

Roderick M'Lellan

Neil Morrison

Allan Macdougall

Richard Gillis

Alexander Maclean

Angus M'Innis

Lieutenants

Angus Bell

Donald Macdonald

Donald Gillis

Lauchlan Morrison

Joseph Atkinson

John M'Eachern

Hugh Rankin

Lauchlan M'Kinnon

John M'Leod

James Williams

Neil Rankin

Ensigns

Donald M'Leod

Peter Nicholson

Malcolm M'Millan

John Lewis Hayden

John Morrison

John Macdonald

Alexander M'Dougald

Roderick M'Kenzie

Adjutant

Norman Campbell, Lieut.

Surgeon

George Dalrymple

FOURTH QUEEN'S COUNTY REGIMENT

Townships 23, 24, 33, 34, and 35, 36 and 37,

North of the Hillsborough, Head Quarters, Brackley Point

Major— [blank on page]

Captains

David Lawson

David Higgins

Neil M'Callum

Theophilus Chappell

Alexander Macdonald

Andrew Gallant

Hon. Donald Macdonald

John Macdonald

Thomas Rodd

Charles Macneil

John Pippy

John Robinson

Lieutenants

John Shaw

Stephen Higgins

Richard Faught

Simon Gallant

William Fergus

Alexander Johnston

William Lawson

Alexander Ross

Ensigns

Anthony Dougan

P. Robinson

Terence Flinn

Stephen Lawson

John Gallant

Elisha Le Page

Charles Macdonald

Farquharson Maclean

Charles Higgins

Robert M'Callum

John Rodd

Owen Curtis

Otto Curtis

Francis Watts

Adjutant

Thomas Rodd, Captain

Surgeon

Alexander M'Gregor

FIFTH QUEEN'S COUNTY REGIMENT

Townships 20, 21, 22, and 67

Head Quarters, New London

Major— Thomas Billing

Captains

James Campbell

Richard Bagnall

William M'Neil

James Cousins

Malcolm M'Neil

Thomas Haslam

James Pidgeon

Lieutenants

James Arthur

James Jones

John Mackay

William Cousins

George Campbell

Paul Thompson

— Brown

David Macneil

William Bagnall

Ensign

William Simpson Macneil

KING'S COUNTY

FIRST KING'S COUNTY REGIMENT

Townships 51, 52, 53, 54, 55, 59, 61, 63, 64, 66, Georgetown and

Royalty, Head Quarters, Georgetown

Major— Angus Macdonald

Captains

John Steel

James Richards

Duncan Campbell

Thomas Owen

Joseph Wightman

W. B. Aitken

Edward Thornton

Thomas Clow

William Mackay

John Goff

Ronald Macdonald

Lieutenants

Donald Macdonald

Roderick Macdonald

George Aitken

Johnson Aitken

Duncan Campbell

Henry Gordon

John Pool

Henry Needham Mackay

Ensigns

William Sabine

M'Phail Cormack

John Macdonald

Henry Lewellin

James Maclean

Robert Cameron

Martin Byrne

Adjutant

Patrick Rogers, Lieut.

SECOND KING'S COUNTY REGIMENT

Townships 38, 39, 40, 41 and 42

Head Quarters, St. Peter's

Lieutenant Colonel— Hon. Charles Worrell

Captains

James Macdonald, (Allisary)

Donald Macdonald, (Lake)

James Anderson

Peter M'Callum

Lieutenants

James M'Ewen

John Macdonald

David Douglass

James Coffin

James M'Grath

Francis Duncan

Patrick Bambrick

Murdoch Murray

James Mackay

Ensigns

Donald Macdonald

Joseph Dingwell

George Banks

James Mills

John M'Kenzie

Charles Dingwell

Adjutant

James Martin

Surgeon

John Jardine

THIRD KING'S COUNTY REGIMENT

Townships 43, 44, 45, 46 and 47

Head Quarters, St. Margaret's

Major— Alexander Macdonald

Captains

William Bourke

John Robinson

John M'Eachern

John Beaton

Angus Macdonald

Donald Macdonald

Malcolm Campbell

William Macgowan

Ronald Macdonald

Angus Macdonald

Ronald Beaton

Lieutenants

Donald Campbell

Alexander Robinson

Elisha Morrow

James Campbell

Duncan Stewart

Angus Macdonald

Angus M'Phee

Patrick Cavanagh

Donald M'Callum

John Townshend

John Macdonald

Donald M'Isaac

James Beaton

Angus MacDonald

James White

John Campbell

Ensigns

Thomas Morrow

Angus Macdonald

Alexander Campbell

Donald McEachern

Malcolm Morrison

John Macdonald

Angus Macdonald

Donald Macdonald

William Underhay

George Campbell,

Adjutant

William Bourke, Captain

Surgeon

John. 0. Shaughnesy

PRINCE COUNTY

FIRST PRINCE COUNTY REGIMENT

Townships 18, 19, 25, Princetown and Royalty

Head Quarters, Princetown

Major— Thomas Macnutt

Captains

William Clark

Archibald Woodside

Alexander Stewart

Hon. Peter S. Macnutt

Donald Ramsay

Robert Hyndman

Thomas Hunt

John Macgougan

Lieutenants

Malcolm Macgougan

George Bearisto

George Owen

William Stewart

William Clark

William Bearisto

D. Montgomery Woodside

Ensigns

Robert Stewart

Robert Macnutt

Charles Stewart

Norman M'Leod Ramsay

William Wallace

Charles S. Macnutt

Charles Stewart

Adjutant

James Sinclair, Captain

Surgeon

James Crafer

SECOND PRINCE COUNTY REGIMENT

Townships 26, 27 and 28, Head Quarters, Bedeque

MAJOR— Hon. Joseph Pope

Captains

James Wood

John Wright

John Lord

_____ Irving

James Clark

Joseph Black

John Lee

James Thompson

James Lord

John Lord

Thomas Todd

[Note: John Lord appears twice in original]

Lieutenants

John M'Fadyen

James Clark

John Craig

Charles Lord

Wm. Warren Lord

Richard Large

P. Murray

Donald Marquis

Ensigns

James Cole

Alexander Anderson

John M'Kinnon

William W. Foy

Alexander C. Manson

Philip Irving

Joseph Lord

Henry Thomas

George Wigginton

Angus Macdonald

Nathaniel Huston

William B. Welner

Adjutant

John Thomas

Surgeon [blank on page]

THIRD PRINCE COUNTY REGIMENT

Townships 12, 13, 14, 15, 16 and 17

Head Quarters, St. Eleanor's

Major— Alexander Cameron

Captains

Hugh Brown

Joseph Higgins

John Gillis

William Brown

Daniel Campbell

James Hillson

Allan Maclean

Archibald Montgomery

Robert Milligan

William Ellice

John Morris

Lieutenants

Donald Campbell

Angus Macdonald

Hugh M'Arthur

Neil Ramsay

Daniel Green

William Campbell

Alexander M'Lean

John Carr

David Ramsay

Alexander Macdonald

Alexander Campbell

James E. S. Bagnall

Theophilus Chappell

Ensigns

John Hillson

John Campbell

Donald Gillis

Donald Macdonald

James Sharp

Alexander Brown

Nathaniel Milligan

Archibald Campbell

Adjutant

George Waite

Surgeon

James Graham

FOURTH PRINCE COUNTY REGIMENTS

Townships 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 and 11

Head Quarters, Hillstown

Major— [blank on page]

Captains

John Large

Allan Forsyth

Scission Perry

Lieutenants

John Gordon

Thomas Large

William Hardy

Robert Gordon

James Hardy

Prospier Gallant

Fidele Chaison

George Maggieson

John Large

Ensigns

John Forsyth

James Forsyth

Alexander Maggieson

John Weeks

Adjutant

Allan Forsyth

OFFICERS UNATTACHED

Colonel -- J. F. Holland

Lt. Col. -- Francis Longworth

Major -- Richard Rollings

Major -- J. P. Collins

Captain J. Spencer S[?]

Captain Charles Pope

Captain P. Macgowan

Captain J. Hamilton


Dave Hunter and The Island Register: Source Code and Graphics© 1998

Last Updated: 10/18/98 4:21:27 PM
Return to Top!
Return to Gazettes Page!
Return to Main Page!