Teachers and Schools of Prince Edward Island, 1849


Recommend Me! Suggest This Page To A Friend!

Transcribed by Dave Hunter - dhunter@islandregister.com


The following are School Visitor's Reports for the Schools on Prince Edward Island extracted from Appendix W, Journal of the House of Assembly, Prince Edward Island, Third Session of the 17th General Assembly, Charlottetown, 1849. Each year, in accordance with the requirements of the Act, 10th Vic. Cap. 11., a report had to be made by "school visitors" on every school in the colony. You will note varying formats used by the three county visitors. It was tempting to put them all in the same format, but better to present them as entered in the Journal. Can you find any relatives teaching in the schools listed below?

King's County

No.

Locality

Teacher

Class

No. Pupils

Daily Av. Att.

Geography

Grammar

Reading

Writing

Arithmatic

Orthography

1

Brudenell River

Donald Robertson

1st

40

20

5

16

25

22

21

15

2

New Perth

Duncan Campbell

 

51

24

 

6

38

18

15

13

3

Sparrow's Road

Thomas Mooney

Pri.

19

16

 

 

11

 

 

8

4

Head of Montague

Donald Campbell

1st

46

30

 

6

33

12

10

13

5

Montague River

Donald MacDonald

 

37

28

1

2

30

12

15

7

6

Murray H. (N)

Neil Stewart

 

60

36

 

3

45

30

12

15

7

White Sands

John Brooks

2d.

56

35

4

5

47

25

21

9

8

Murray H. (S)

Peter Ross

1st

34

30

 

1

20

13

6

14

9

Murray River

Robert Whiteway

 

30

22

 

 

16

6

4

14

10

Brown's Creek

Neil MacLeod

 

18

14

 

 

12

9

4

6

11

Launching Place

John Kennan

1st

33

20

9

7

20

10

7

13

12

Grand Riv. (S)

John Walker

Pri.

19

15

 

1

14

10

6

5

13

St. Peter's (N)

John Stewart

1st

32

22

 

1

22

18

10

10

14

H. of Hillsborough

Sarah Holland

 

40

35

 

1

15

20

5

25

15

St. Peter's Settlm.

Frederica Holland

 

32

30

 

 

16

15

10

16

16

Big Cape (N)

Paul Macdonald

1st

50

35

 

3

30

20

17

20

17

St. Margaret's

John Mackay

 

40

30

 

 

15

10

8

25

18

Big Bush (N)

Peter McInnis

 

47

30

 

14

28

7

9

9

19

Portage (E. Point)

Edmund Shea

 

28

20

 

4

18

15

10

10

20

West River

Duncan Robertson

 

40

25

 

1

25

15

10

15

21

Norris's Pond

Michael Dinn

Pri.

25

18

 

 

10

3

1

15

22

Souris

John MacNeill

1st

16

12

 

2

12

6

5

4

23

Little Pond

John Macdiarmid

 

33

33

 

1

10

8

6

25

24

St. Peter's Bay

Sampson Farquharson

1st

47

30

5

8

25

20

15

12

25

Morel

Margaret Owen

 

28

24

 

 

14

5

6

14

26

Head of Cardigan

C. A. Alley

 

23

16

2

2

12

5

 

11

27

Georgetown Grammar School

John Ross

2d.

54

30

12

12

44

36

36

10

     

Total

980

680

38

96

607

371

269

363

School Visitor, John Ross

 

 

Prince County School Districts

No.

Names

Masters

Class

Remarks

1

Campbelltown

E. L. Blanchard

2nd

7. Vic.

2

Lower Tryon

Alexander M'Donald

1st

10 Vic.

3

Upper Tryon

James Gillanders

1st

7 Vic.

4

Augustine Cove

H. Wadman

1st

7 Vic.

5

Seven Mile Bay

James H. Fitzgerald

1st

10 Vic.

6

Searletown

N. M'Dougall

1st

10 Vic.

7

Western Bedeque

A. C. M'Leod

1st

10 Vic.

8

Central Bedeque

A. A. M'Kenzie

1st

10 Vic.

9

Southern Bedeque

D. R. Stewart

1st

7 Vic.

10

Grove, Wilmot Creek

J. B. Schurman

1st

10 Vic.

11

New Annan

D. Smith

1st

7 Vic.

12

Oyster Cove

J. M'Donald

1st

10 Vic.

13

Princetown

Allan Fraser

2nd

10 Vic.

14

Baltic

J. M'Kinnon

1st

10 Vic.

15

Darnley

Vacant

   

16

Miscouche

F. Gaudet

1st

10 Vic.

17

Lot 16

R. M'Donald

1st

7 Vic

18

Grand River

A. C. Bickford

1st

7 Vic.

19

Trout River

J. R. Downing

Primary

 

20

Cascumpec

S. Davidson

1st

7 Vic.

21

Nail Pond

S. Perry

1st

7 Vic.

22

Lot 8

A. Johnstone

1st

7 Vic.

23

Lot 2

F. Buote

Acadian

 

24

Fifteen Point

John Chiasson

Acadian

 

25

Egmont Bay

Joseph Arseneaux

Acadian

 

26

St. Nicholas, Lot 17

H. Gaudet

Acadian

 

27

Tignish

J. Bernard

Acadian

 

28

Nail Pond

T. Le Marquand

Acadian

 

29

Lot 3

Jane Traverse

Primary

 

30

Lot 16

Mrs. Muirhead

Primary

 

31

S. W. Bedeque

John Gallagher

1st

10 Vic.

32

Free Town

M. M'Neill

1st

10 Vic.

33

W. S. W. Bedeque

J. Mathieson

1st

10 Vic.

34

Barrett's Corner

J. M'Lauchlan

1st

10 Vic.

35

Travellor's Rest

Vacant

   

School Visitor, John Arbuckle

 

Queen's County

Names

Locality

First Class under the

Daniel Scott

Brackley Point Road

Present Act

John Beaton

Union Road

Present Act

Malcolm M'Kenzie

New London

Present Act

William H. Richardson

Wheatley River

Late Act

John Butler

Lot 48

Present Act

William Emery

Lot 48

Present Act

Michael Macwade

Seal River

Present Act

Michael Mackenna

Fort Augustus

Present Act

William G. Carson

Lot 32, Princetown Road

Late Act

Malcolm Darrach

New Cornwall, Lot 32

Present Act

Samuel Aldridge

Rustico Road

Primary School

Patrick Macquaid

Grand Tracadie

Late Act

Archibald McKenzie

Brackley Pt. Road

Late Act

Archibald McDonald

Pinette

Present Act

Charles Crosby

New London Capes

Present Act

Jon Livingston

Dog River

Present Act

John McInnis

Anderson's Road, Lot 67

Late Act

John Sinclair

Sprngfield, Lot 67

Present Act

Neil McEachern

Nine Mile Creek

Present Act

William McPhail, sen.

Upper Newtown

Present Act

William McPhail, jun.

Lower Newtown

Present Act

George Draper

Lot 49, Center School

Present Act

James B. Mackenna

Lot 49, Squaw Bay

Late Act

Alexander McNeill

Lot 49, Mount Mellick

Present Act

Ewen Amos

Lot 65

Present Act

Robert Barry

Lot 65

Present Act

Lawrence Buchanan

New Glasgow Road

Late Act

Edmond Roche

Lot 22

Present Act

Donald Graham

Orwell Cove

Late Act

Alexander Beaton

Flat River

Present Act

Archibald McNeill

Vernon River

Present Act

Patrick B. Doyle

Gallows Point

Present Act

Elias Roberts

Cavendish

Present Act

Alexander McDonald

Belle Creek

Present Act

Malcolm McDonald

Princetown Road, Lot 22

Late Act

Donald Shaw

Elliott River

Late Act

Allan Stewart

Crapaud

Present Act

Allan McPhee

Campbellton

Present Act

Alexander McLean

Charlottetown Royalty

Present Act

Colin Campbell

Charlottetown Royalty

Present Act

John Le Page

Charlottetown

Present Act

Hugh Martin

Murray Harbour Road

Present Act

Martin Ryan

Saint Andrew's

Present Act

Henry Harrell

Rustico

Acadian School

Robert Robertson

St. Peter's Road

Present Act

John McMillan

Wood Islands

Late Act

Donald Bethune

Belfast

Late Act

Matthew Redmond

Vernon River

Late Act

Neil McFadyen

Cherry Valley

Present Act

E. J. McCormack

Little York

Late Act

Moses Doucette

Rustico

Acadian School

School Visitor, John McNeill


Dave Hunter and The Island Register: HTML and Graphics© 2001

Last Updated: 07/13/2001 7:02:22 AM
Return to Top!
[ Return to Fenceviewers and Lists Page!] | [Return to Main Page! ]