The Canadian Parliamentary Companion, 1885


From the library of Donna Collings. Published 1885, Ottawa, J. Durie and Son., and printed at Montreal by the Gazette Printing Co.


The Canadian Parliamentary Companion - 1885

Prince Edward Island.

(Entered Confederation 1st July, 1872.)

Lieutenant Governor:* - His Honor, Andrew Archibald Macdonald. Descended from the Clanranald branch of the Macdonalds of the Isles. S. of Hugh and Catherine Macdonald , of Panmure, and gransds. of Andrew Macdonald, who purchased a large tract of land in the Province, and with his family and retainers emigrated from Inverness-shire, Scot., and settled at Three Rivers, P.E.I., in 1806, where he and his sons carried on an extensive mercantile business for many years. B. at Three Rivers, P.E.I., in 1829. M., in 1863, Elizabeth, dau. of the late Thomas Owen, formerly Provincial Postmaster-General. Ed. at the County Grammar Sch., and by private tutor. Was U.S. Consular Agent at Three Rivers, from 1849 to 1870. Sat as a representative for Georgetown in House of Assem., from 1854 to 1870. When Leg. Council became elective in 1863 was returned as a representative of the second dist. of King’s Co. in L.C., and was again re-elected in 1867; continued a mem. of that body until June 1873, when apptd. Postmaster-General of the Province; was Postmaster at Charlottetown until 1st Aug., 1884, and Post Office Inspector for the Province from 1880, to 1st Aug., 1884. Was one of the delegates to the Charlottetown Conference on the Union of the Lower Provinces in 1864, and in Sept., of the same year, a delegate to the Quebec Conference which succeeded it, and arranged the basis of Union of all the B.N.A. Colonies. Was a delegate to the International Convention at Portland, U.S., 1868, and a mem. of the Board of Education, 1867 to 1870. Is a Public Trustee under the Land Purchase Act, 1875, and a Chief of the P.E.I. Caledonia Club. Was a mem. of the Ex. Council from 1867 until 1872, and again from 18 April, 1872, until Confederation. Was leader of the Govt. Party in Leg. Council for some years. First returned as a member of the Liberal party in carrying out Responsible Government and extended Franchise. When the Conservative section of the party joined the Liberal section of the Conservative party, he united with them in Perfecting the Free Education Act, the Land Purchase Act, the Railway Act, Confederation, and other progressive measures. Apptd. Lieut.-Governor of P.E.I. 1st August, 1884. (Salary, $7000.) - Government House, Charlottetown.

Private Secretary. - Frances J. Conroy, , Esq. Apptd. 1 Aug., 1884 (Salary, $325.)

Aide-de-Camp. - Major Jas. D. Irving, A.M. Apptd. Sept. 1884.

*Previous Lieutenant Governors

Sir W. C. F. Robinson, K.C.M.G., from 1870 to 1874.

Sir Robert Hodgson, Kt., from 1874 until July 1879.

Hon. T. H. Haviland, Q.C. from 14th July, 1879 to 1st Aug. 1884.

Legislative Council (Elected Oct. 1878 and Nov., 1882)

President - Hon. J. Balderson (Elected 20th March, 1883.)

Clerk - John Ball First apptd., April 1867; re-eapptd. April, 1879.)

Sergt. At Arms - (Leg Assem.) D. MacKenzie ($200)

Members

Annear, Hon. Thomas, J.P. (King’s 2nd District)

Youngest s. of Capt. Wm. Annear, Dir. of Mines in the Co. Cornwall, Eng. Emigrated to Can. in the year, 1840. B. in the Parish of St. Austle, Co. Cornwall. M., at Montague, PEI., 14th March 1842 Janet McFarlane. First returned to L.C. Nov. 1878. A Conservative. - Montague Bridge, P.E.I.

Balderston, Hon. John. (Queens 1st District)

Eldest s. of the late Benjamin Balderston, who was a mill owner and machinist in Linconshire, Eng., and who emigrated to P.E.I., 1822. Mothers maiden name, Miss Elizabeth Deacon, of Wexford, Ireland. B. at Little York, P.E.I. in 1831. Ed. there. M., 1862 to Miss Sarah L. Weeks. Has been a Commr. or Judge of the Small Debt Court. First returned to the L.C. for the present seat 1866; re-elected 1874, and again at election, Nov. 1882. Appt’d. Presdt. 1877; re-appointed after g.e. 1879, and again in 1883. A Liberal. - Fountain Farm, North Wiltshire, P.E.I.

Burns, Hon. Stewart, J.P. (Prince 2nd District)

S. of John Burns, of Perthshire, Scot., who emigrated to P.E.I., 1803, and M. Abigail Bradshaw, of Prince Co. B. at Lower Freetown, 6th May 1835, and Ed. there. M., Jane Fillmore. Is a farmer and a J.P.Apptd. a member of the Ex. Council, 20th March, 1883. First returned to Leg. Council at election held Nov., 1878. A Conservative. - Lower Freetown, P.E.I.

Clow, James, J.P. (Kings 2nd District)

B. in 1837. Is a merchant and farmer, and a J.P. First returned to L.C. at election held in Nov. 1882. A Conservative. - Murray Harbour, P.E.I.

Dodd, Hon. Thomas Walker (Charlottetown and Royalty)

S. of Capt. Samuel W. Dodd, who came to PEI in 1820 from Newcastle-on-Tyne, Eng. B. 26th Dec, 1819. Ed. in Charlottetown. M., 1st in 1844, Jane, second dau. of W. Gardner, Esq., who died in 1870; 2nd 13th July 1872, Fannie, dau. of Hon. Dr. Johnson, Lincolnshire, Eng. App’t a J.P. 1861; served as High Sheriff of Queens Co. 1865-6; a Comm’r. of the Court at Charlottetown for the recovery of small debts until its abolition; a Dir. of the Union Bank of P.E.I. from 1863 to 1883 when it amalgamated with the Bank of Nova Scotia. Was Provl. Secy. and Treasurer in the Davies administration from Sept. 1878 to March 1879. An unsuccessful candidate for Charlottetown in the House of Assem. At g.e. 1867 and 1870. First returned to L.C. in 1872, on the resignation of the sitting member, Hon. T. H. Haviland. Re-elected at g.e. 1878. Is leader of the Opposition. A Liberal. - Charlottetown, P.E.I.

Fraser, Hon. James William, M.D. (Kings, 1st District)

Of Highland Scotch descent. B. at Pictou, N.S. 1850. Ed at the Academy there and at Harvard Univ., Mass. where he graduated M.D. in 1871. M., Dec., 1875, Tollo Marie, dau. of the late J. F. Newberry, Esq., of Charlottetown. Settled in St. Peter’s in 1871, where he has since continued to practise his profession. Is a member of the firm of McCallum and Fraser, fish and meat packers. First returned to L.C. for the present seat at election held 15th Nov. 1882. A Liberal. - (St. Peter’s Bay, Kings Co., P.E.I.

Kickham, Hon. Lawrence (King’s 1st District)

Of Irish origen. S. of Edward Kickham, who was for some years a member of the Leg. Assem. Is a merchant. First returned to L.C. at election held in 1878. A Liberal, but a supporter of the Sullivan Administration. - Souris East, P.E.I.

MacKenzie, Hon. Angus Bruce (Queens, 1st District)

Descended from the MacKenzies of Ross-shire. Fifth s. of the late Mr. John MacKenzie, of Hartsville, Strathalbyn, who came from Inverness-shire, Scot., in 1840, by Catherine, dau. of Geo. McLeod, of Toran, Raasay. B. in Scot. Ed. at Hartsville Sch. and the Central Academy, Charlottetown. Is a merchant. First returned to L.C. for present seat, Nov. 1876; re-elected Nov. 1878 for a term of eight years.. A Liberal - Charlottetown, P.E.I.

MacNutt, Hon. Peter (Prince, 2nd District)

Youngest s. of the late Hon. Peter MacNutt, of Darnley, PEI, who was the second s. of the late James MacNutt, Esq. who came to the Island as Private Secretary to Gov. Patterson in 1770. B. at Darnley, P.E.I., 5th April, 1834, and ed. there and at the Central Academy, Charlottetown. M., 30th June, 1861, Anna Stewart MacNutt, of Malpeque, P.E.I. Is a merchant and farmer. Was a Commr. of Small Debts until the County Courts were established; has been a Coroner for Prince Co., since 1863, and was High Sheriff of that Co. in 1875-6 and 1876-7. First returned for present seat in L.C. at a bye (sic) - election in June 1882; re-elected at the g.e. 15th Nov. 1882. A Liberal. - Darnley, Prince Co., Malpeque P.O., P.E.I.

McMillan, Hon. Laughlin, J.P. (Queen’s 2nd District)

Second S. of the late Ewen McMillan, Esq., who came to Western Covehead, P.E.I. with his parents and family from Argyleshire, Scot., in June, 1806, by Eleanor Bell, who emigrated from Colonsay, Argyleshire, with her parents, in 1808. B. at Western Covehead 6th June, 1828. Ed. at district school of same place. M., Mary Jane, sixth dau. of the late James Mutch, Esq. of Township No. 48. A J.P. since 1860. Elected to the L.C., 7th Nov., 1878. A Liberal Conservative. - Woburn, Township No. 33, P.E.I.

Murphy, Hon. Joseph (Prince, 1st District)

B. in Prince Co., 11th April, 1827, and ed. in the Common schools there. M., 18th Oct. 1847, Mary Bulger. Is a farmer. Was a Commr. of Highways for 15 years, and has been on the Comm’n. of the Peace. First returned to Leg. Co., at election held 15th Nov. 1882. A Liberal, and opposed to the abolition of the Leg. Co. - Lot No. 11, Prince Co., P.E.I.

Nicholson, Hon. James (Queen’s, 2nd Dist.)

Son of Samuel Nicholson, who emigrated to PEI in 1802 from the Isle of Skye, Scot., by Flora McLeod. B. at Belfast, PEI, 16th Oct. 1827, and ed. at the District School there. M., 15th Sept. 1855, at County Harbour, N.S., Mary Jane Munroe. A farmer. First returned to Leg. Assem. 7th Nov. 1878 by acclamation; defeated at g.e. 1882. Elected to Leg. Co., Nov. 1882. A Liberal Conservative. - Eldon, Belfast, P.E.I.

Rogers, Hon. Benjamin (Prince, 1st District)

Parents migrated from Wales about 1832. B. at Bedeque, PEI, 7th Aug. 1837. Ed. at Bedeque. M., 20 Feb., 1862, at Tignish, P.E.I., to Susannah Abell, third dau. of Capt. William Hubbard. A Commr. of Small Debts and a J.P. First returned to Leg. Co., Nov., 1878, and re-elected Nov. 1886. Leader of the Opposition in the Leg. Co. from 1883 to 1886. A Liberal. - Alberton, P.E.I.

House of Assembly

(Elected June 1882; Expires 1886)

*Speaker. - Hon. John A. MacDonald. Re-apptd. 20th Mar., 1883)

*Previous Speakers:

1) Hon. Cornelius Howat, from 1874 to 1876.

2) Hon. Henry Beer, from March 1887 to 1879.

3) Hon. John A. MacDonald, from 24th April, 1879 to 1882.

Clerk. - Archibald McNeill. First Appt. Apr. 1873. Re-apptd. March 1877; again re-apptd. 24th Apr. 1879. (Salary, $650.)

Members.

Number: 30; sessional allowance, $172 and mileage.

Arsenault, Hon. Joseph Octave, J.P. (Prince. 3rd District)

Of Acadian descent. B. in P.E.I., 5th Aug. 1828. Ed. there. M., April 1861, Miss Gaudet, also of Acadian descent. Was a mem. of the Ex. Council, 25th July 1873, to 1876. Re-apptd. 11th March, 1879. Has sat in the Ho. of Assem. Continuously since g.e. 1867. A Conservative. - Wellington Station, P.E.I.

Bentley, Hon. George Whitefield Wheelock. (Prince, 4th District)

S. of Thomas and Hannah Bentley, who emigrated from England. B. at Margate, P.E.I., 21st Dec., 1842. Ed. there. M., 9th Feb., 1870, Emma Jane, dau. Of William Dennis, Esq. A merchant and farmer. Apptd. a mem. of the Ex. Co. and Commr. of Public Works. 29th Jan. 1887. First returned to Ho. of Assem. at g.e. 1879, and re-elected at last g.e. A Conservative. - Kensington, P.E.I.

Campbell, Lieut. Col. Hon. William. (Queens, 1st Dist.)

Descended from the Argyll Campbells, and on the maternal side from the Cameron’s of Lochiel. B. at New London, P.E.I., 12th Jan. 1836. Ed. there. M., 1st March, 1863, Miss E. McLeod; 2nd, Jan. 1874, Miss Elizabeth Sutherland. Is Lieut-Col. Queens Militia. Called to Ex. Council, March, 1879, and apptd. Commr. of Public Works, 3rd March, 1880. First returned to Ho. of Assem., for present seat, 14th Oct., 1873, on resignation of sitting mem. Re-elected at g.e. 1876, 1879, and 1882. A Conservative. - Charlottetown.

Beer, Lieut. Col. Henry, J.P (Queen’s 3rd District)

Second S. of the late Hon. George Beer, who emigrated from Barnstaple, Devonshire, Eng. to P.E.I. in 1832, and sat in the Leg. Assem. for several years. On the L.C. becoming elective, he was returned for Queen’s 2nd Dist., which he continued to represent up to the time of his death in Jan., 1872. B. in Charlottetown 7th June, 1835, and ed. in the Central Academy there. M., at Pownal, 3rd Aug., 1857, to Miss Ann Jugs. Is a merchant, J.P., and Lieut. Col. of the 82nd Batt. Vol. Militia. Apptd. a mem. of the Ex. Council in the Haythorne-Sinclair Administration in 1872, and resigned his seat at the Council Board on the appointment of a delegation to Ottawa to negotiate the terms of a Union. Elected Speaker of Ho. of Assem., for the present seat, at g.e. 1870; re-elected at g.e. 1872, 1873, and 1876. Defeated at g.e. 1879, but re-elected at last g.e. A Liberal. - Charlottetown, P.E.I.

Blake, Patrick. (Charlottetown.)

S. of Patrick Blake, a native of the Co. of Tipperary, Irel. B. at Charlottetown, PEI, 8th March, 1846. Ed. at public schools. M., 20 Feb., 1870, Miss Annie Bell Inman. Is senior partner of the firm of Blake Brothers, wholesale merchants and exporters of cattle to Great Britain. Elected a mem. of the Municipal Co. in Charlottetown, Jan., 1880, and re-elected for two years in Jan., 1881. First returned to H. of Assem. At last g.e. A Liberal Conservative, and in accord with the general policy of the present Govt. of P.E.I. - Charlottetown, P.E.I.

Farquharson, Donald, J.P. ( Queen’s Co., 2nd District)

B. in Queens Co., PEI, 27th July, 1834, and ed. at the Central Academy, Charlottetown. M., 1st March, 1860, to Miss D. E. M. Smith of Pownal; 2nd, Oct., 1870, to Miss Sarah Moore, of Charlottetown. Is a merchant and a J.P. Was a mem. of the Ex. Council, P.E.I., for a short time in 1878-9. First returned to the Ho. of Assem. at g.e. 1876; re-elected at g.e. 1879, and again at last g.e. A Liberal. - Charlottetown, P.E.I.

Ferguson, Hon. Donald. (Queen’s Co., 3rd District)

Grandparents emigrated from Blair, in Athol, Perth-shire, Scot., and settled near Charlottetown in 1807. B. at East River, P.E.I., 7th March, 1839. M., 26th March, 1873, Elizabeth, dau. of John Scott, Charlottetown. Is a farmer. Is a Commr. for the management of the Govt. Stock Farm at Falconwood; Trustee of the Hospital for the Insane at Falconwood, and Commr. for the management of the Govt. Poor House, Charlottetown. Was political writer for the Island Argus in 1869 and 1870, and Collector of Island Revenne (sic) for Charlottetown for a short time in 1873. Was a delegate in Ottawa in 1883 with Messrs. Sullivan and Prowse on the question of the piers of P.E.I., and also a delegate to Eng., in 1886 with the Hon. Mr. Sullivan on the non-fulfilment of the terms of union with regard to steam communication between P.E.I., and the mainland of Canada. Contested Queen’s Co., 1st Div. for L.C. un-successfully in 1873, and 1874, and was again defeated for the Fort Augustus Dist. for the Ho. of Assem., in 1876. Returned for King’s, 3rd Dist., by acclamation, in June, 1878, on resignation of the sitting mem. On the resignation of the Davies Ministry in March, 1879, became a mem. of the Ex. Council and Commr. of Public Works, elected by acclamation at the g.e. of 1879. Apptd. March, 1880, Provl. Secretary and Commr. of Crown Lands. Re-elected for present seat at last g.e.. A Conservative; one of the earliest advocates of Confederation in P.E.I. - Tulloch, near Charlottetown, P.E.I.

Gillis, John F., M.D., C.M. (Prince 5th District)

Family came from the Western Islands, Scot., and settled on the North Shore of Richmond Bay, P.E.I. Fifth s. of John P. Gillis, an extensive farmer in the settlement of Miscouche, P.E.I. B. there 21st Oct., 1846. Ed. at St. Dunstan’s Coll., Charlottetown, and at McGill Coll., Montreal, where he graduated with honours in 1877. M., 26th Sep., 1882, Regina, dau. of Thos. Doyle, Esq., Prince Co. First returned to the House of Assem. at last g.e. A Conservative. - Summerside, P.E.I.

Gordon, Daniel. (Georgetown)

Parents came from Scot. B. at Brudenell River, PEI, 1821. Ed. at the county Grammar Sch. M., June, 1854, Bridget, dau. of John Kearney, Esq., Georgetown, P.E.I. (She died June, 1884). Is a merchant and ship owner. Is Presdt. of the Liberal Assoc. of King’s Co., and Chairman of the Exhibition Commrs. for the Co. Elected to L.C. for the 4th Dist. King’s, 1886. First returned to the Ho. of Assem. at g.e. 1876, and was a member of the Ex. Council in the Davies Administration from 6th Sept., 1876 to 12th Sept., 1878, when he resigned. Re-elected at g.e. 1879 and again at last g.e. A Liberal Conservative. - Georgetown.

Holland, Augustas Edward Crevier, J.P. (Prince, 4th District)

S. of the late Major Frederick B. Holland, and grands. of the well-known Major, Hon. Samuel Holland, R.A., for many years Surveyor-Genl. of L.C. and a mem. of the Ex. and Legislative Councils of the Province, who was present with Wolfe at Louisburg and Quebec, and is mentioned in that great hero’s will. B. at Tryon, P.E.I., and Ed. there. M., in 1858, the relict of the Hon. James H. Conroy, M.D. Commanded for some years a Volunteer Rifle Co. Appointed a mem. of the Board of Works, 1873. First returned to Ho. of Assem., at g.e. 1873; defeated at g.e. 1876; re-elected at g.e. 1879 and again at last g.e. A Liberal Conservative. - Centreville, P.E.I.

Hooper, William, J.P. (Kings, 2nd District)

S. of Joseph Hooper, of Northleigh, near Honiton, Devonshire, Eng. B. at Northleigh, 23rd July, 1824. Ed. in Honiton. M., at Bermuda, 1847, Louisa Maria Esperanca. Received an appointment in Her Majesty’s Commissariat at Bermuda, 1847; resigned it in 1850 to settle in P.E.I. Was Chairman of the Board of Railway Appraisers in 1872-73. First returned to the Ho. of Assem., in 1870; re-elected in 1872, 1879, and again at last g.e. A Liberal. - Marie Bridge, P.E.I.

Lefurgey, Hon. John. (Prince, 5th District)

Descended from Loyalists. S. of the late William Lefurgey, Esq. B. at Bedeque, P.E.I. Ed. there. M. Doretha, dau. of the late Ephriam Reid, Esq., of N.B. A merchant and ship builder. Apptd. July 1886, a mem. of the Govt. Board to examine Candidates for the position of Fish Inspectors for Co. of Prince. Has been a member of the Ex. Council in the several govts. since 1873. First returned to the Ho. of Assem. July 1870, and has since been six times re-elected. A Conservative, and was in favour of Confederation; assisted in carrying the Railway Bill, and the Purification of Parlt. And Election Bills. - Summerville, P.E.I.

Macdonald, Hon. Archibald John, J.P. (Georgetown)

Second s. of Hugh Macdonald, Esq., of Panmure, who sat in the P.E.I. Assem. for many years, and held the office of Collector of Customs and Comptroller of Navigation Laws for Three Rivers, and the Sheriff of King’s Co., by Catherine, dau,. of Archibald Macdonald, Esq., of Rhue and Lochshiel, Inverness-shire, Scot. and grands. of Andrew Macdonald, Esq., late of the Island Thona, Inverness-shire and Panmure, P.E.I. B. at Panmure, P.E.I., 10th Oct., 1834. Ed. at Georgetown and Charlottetown. M., 1 July, 1873, at Charlottetown, Marion, eld. dau. of D. Murphy, Esq., of London, and formerly of Hythe, Kent, Eng. Was Collector of Customs for Georgetown, several years, and Consular Agent for the U.S. A J.P. A Chairman of the King’s Co. Industrial Exhibition. Was a mem. of the Ex. Council from July, 1873 until Sept., 1876, when he was defeated on the Education question, owing to several of his colleagues in the Govt. having joined the Opposition before resigning, and dividing the Conservative vote. Filled the position of Chairman of Public Accounts in the House of Assem. First returned to the Ho. of Assem., March 1872; re-elected by acclamation in 1873. Re-elected at g.e. 1879, and again at last g.e. A Liberal Conservative. - Georgetown, P.E.I.

Macdonald, Hon. John Alexander, J.P. (Prince, 3rd District)

S. of the late Angus Macdonald, Esq., J.P., of Bedeque and nephew of the late Right Rev. B. B. Macdonald, Bishop of Charlottetown. B. at Bedeque, P.E.I., 22nd Oct., 1838, and ed. there. M., June, 1875, Annie C., dau. of the late Robert McKelvie, Esq., J.P. of Indian River. Is a farmer and a J.P. Was a Chairman of the Board of Railway Appraisers from 1873 to 1876, and is a Governor and Trustee of Prince of Wales Coll. Was Speaker of the Ho. of Assem., P.E.I. from the first session after g.e. 1876 until the dissolution in 1879, and re-apptd. 20th March, 1883. Apptd. a mem. of the Ex. Council, 5th Sept. 1883. First returned to the Ho. of Assem. in 1870, and was re-elected at g.e. 1872, 1873, 1876, 1879, and at last g.e. A Liberal Conservative. - Indian River, Lot 18, P.E.I.

MacDougall, John. (King’s 3rd District)

B. at Orwell, P.E.I., 28th Feb., 1832. Is a ship builder. First returned to Ho. of Assem., at last g.e. A Liberal Conservative. - Dundas, P.E.I.

Martin, Alexander. (Queen’s 4th District)

S. of Alex. Martin, Esq., Springton, P.E.I. B. there in 1842. Ed. at Normal School and Academy in Charlottetown, M., Feb., 1868, Anne, dau. of Roderick McLeod, Esq. of Uigg, P.E.I. Is a merchant and farmer. First returned to the Ho. of Assem., 20th Feb., 1884, in the room of Angus D. McMillan, deceased. A Conservative. - Valleyfield, King’s, P.E.I.

Martin, Donald Charles. (Queen’s 4th District)

Ancestors emigrated to P.E.I. from Inverness-shire, Scot., in 1803. B. in Belfast, P.E.I., 1850. Ed. at Prince of Wales Coll., Charlottetown, and Dalhousie Coll., Halifax. Called to the Bar, P.E.I., 1879. First returned to the Ho. of Assem., at last g.e. A Liberal. - Charlottetown, P.E.I.

Matheson, John Archibald, J.P. (Prince 1st District)

S. of John Matheson, who came to P.E.I. From Ross-shire, Scot., and carried on ship building and farming for many years at Black River, PEI, by his wife, Ann Matheson, who came from Argyleshire, Scot. B. at Black River, Queens Co., 3rd Sept., 1844. Ed. there, and in Charlottetown. M. in Boston, Mass., 20th July, 1881, Emily M. Clowser, formerly of London, Eng. Is a merchant and a J.P. Has held the office of Postmaster. First returned to the Ho. of Assem. at last g.e.. A Liberal. - Campbreton, Lot 4, P.E.I.

McFadyen, Malcolm, J.P. (King’s 4th District)

Grandfather, Donald McFadyen, was a soldier in the 73rd Highlanders, who married Flora Campbell, widow of Hugh McLean, of the 42nd Highlanders. They came from Argyleshire, Scot. early in the present century, and lived for years in the County of Pictou, from which place they went to Lake Ainslie, Cape Breton, where their only son Edward was m. to Catherine McKinnon, a native of the Island of Muck. B. at Lake Ainslie, 9th June, 1838, and went to P.E.I. in Aug., 1854. Ed. at the Central Academy, Charlottetown. Unmarried. Was a school teacher for nine years; is now a farmer and general merchant. Was an unsuccessful candidate for King’s in the Commons at g.e., 1878, and has twice unsuccessfully contested King’s 4th Dist. In the Leg. Assem. P.E.I. First returned to Ho. Of Assem., at last g.e. A Liberal. - Murray Harbour, P.E.I.

McKay, Donald, J.P. (Queen’s 2nd District)

Eldest S. of Donald MacKay, Esq., who emigrated with his parents from Sutherlandshire, Scot., in 1815, and settled in P.E.I.B. at New London, P.E.I., 13th Jan., 1836, and Ed. there. M., 21st Feb., 1861, Jane, eldest dau. of John Matheson, Esq. of Wheatley River, P.E.I. Is a merchant and a J.P. Has been a mem. of the Board of Railway Commissioners for P.E.I. First returned to the Ho. of Assem, at g.e., 1876. Re-elected at g.e. 1879, and again at last g.e. A Liberal Conservative, and in favour of the abolition of the L.C. in P.E.I. - Rustico, Oyster Bed Bridge, P.E.I.

McLaren, Peter, M.D., L.R.C.S. & C. (Edin.) (King’s 3rd District)

Grandfather emigrated from Perthshire, Scot., in 1803. B. at New Perth, P.E.I. in 1841.Ed. at Prince of Wales’ Coll., Charlottetown, P.E.I. Graduated at McGill Coll., Montreal, in 1869, and received L.R.C.S. & P., Edinburgh, in 1879. Unmarried. First returned to House of Assem., at last g.e. A Liberal Conservative. - Brudenell Mills, New Perth, P.E.I.

McLean, James R. (Kings, 1st District)

Grandfather, James McLean, emigrated from Noth od Scot., about 1800, lived for a short time in Charlottetown, but finally settled at East point, 1805. B. at East point, 9th April, 1842. Ed. in P.E.I. M., Mary Armstrong, dau. of Hon. Joseph Wightman, M.L.C. A merchant. Has been a Governor of Prince of Wales Coll. Was a member of Ex. Council 1872-3, and sat at the Board of Works and at the Board of Education. An unsuccessful candidate for King’s in Commons, Sept., 1873. First returned to House of Assem., 1869, and continued to represent 1st Dist. Of King’s until g.e. 1879, when he was defeated. Re-elected at last g.e. A Liberal. - Souris.

McLeod, Hon. Neil, MA. (Charlottetown and Royalty.)

Of Scottish parentage. B. in P.E.I., 15th Dec., 1842. Ed. at Wolfville, N.S. and is a graduate of Acadia Coll., N.S. M. June, 1877, Adelia, dau. of James Hayden, Esq., of Vernon River, P.E.I. Called to the Bar, P.E.I., 1872. First returned to the Ho. of Assem., for the present seat at g.e. 1879. Sworn of the Ex. Coun., and apptd. Provl. Secretary and Treasurer, 11th March, 1879. Resigned his portfolio 3rd March, 1880. Re-elected at last g.e. A Liberal Conservative. - Charlottetown, P.E.I.

Perry, Stanislaus Francis. (Prince 1st District)

Descended from a French-Acadian family. B. at Tignish, P.E.I., 1823. Ed. at St. Andrew’s Coll., P.E.I. M., 1847, Miss Margaret Carroll. Represented Prince District in the P.E.I. Assem. From 1854 almost uninteruptedly until Jan., 1874, and was Speaker of the Assem. from 1873 until 1874. He also sat in the Exec. Council of P.E.I. An unsuccessful candidate for Prince in House of Commons, Sept., 1873. Returned to Commons at g.e. 1874; defeated at g.e., 1878. Elected for present seat in Ho. of Assem., 1879, and re-elected at last g.e. A Liberal. - Tignish, P.E.I.

Prowse, Hon. Samuel. (King’s, 4th District.)

S. of the late Mr. Wm. Prowse, of Charlottetown Royalty, who came to P.E.I. from Devonshire, Eng. B. in the Royalty of Charlottetown 28th Aug., 1835. Ed. there. A J.P. A mem. of the Ex. Co. from Sept. 1876 to Aug. 1878; re-apptd. 11th March, 1879. First returned to Ho. of Assem., at g.e. 1867 for King’s 4th District. Contested the same district in 1873, and was defeated on the question of Confederation. Returned for present seat in 1876, and accepted a seat in the Coalition Govt. on the School question. Resigned the seat in the Govt. in Aug., 1878. Again returned at g.e. 1879, and accepted a seat in a Liberal Conservative Govt. Re-elected 31st July, 1882, A Liberal Conservative. - Murray Harbour, P.E.I.

Richard, James William. (Prince 2nd District.)

B. at Swansea, in Wales, 31st May, 1850. Ed. at Prince of Wales’ and St. Dunstan’s Coll., Charlottetown. Unmarried. First returning to the Ho. of Assem., Oct. 1873, on resignation of sitting mem. Re-elected by acclamation 1876; re-elected at g.e. 1879, and again by acclamation at last g.e. A Conservative. - Bideford.

Sinclair, Peter. (Queen’s 1st District)

S. of the late Peter Sinclair, Esq., by Mary Crawford, both of Argyleshire, Scot. B. and Ed. there. M. Feb., 1879, Margaret, dau. of A. McMurdo, of New Annan. A farmer. First returned to the Ho. of Assem., 1867. Was apptd. a mem. of the Board of Education, 1868. Was a mem. of Ex. Co., from 1869 to 1871, when the Govt. resigned; and again in 1872, in the Haythorne Liberal Administration, when he acted as Govt. leader in the Assem. and was a member of the Board of Works. On the admission of P.E.I. into the Dominion, returned to Commons for Queen’s, Sept., 1873; re-elected by acclamation at g.e. 1874, and defeated at g.e. 1878. Elected to the Ho. of Assem., at last g.e. A Liberal, and in favor of reciprocal trade with the U.S. - Summerfield, P.E.I.

Sullivan, Hon. William Wifred, Q.C. (King’s 2nd District)

Descended from an Irish family. B. at New London, P.E.I., 6th Dec., 1843. Ed. at Central Academy and at St. Dunstan’s Coll. M., at Charlottetown, 13th Aug., 1872, Alice Maud Mary, third dau. of John Fenton Newberry, Esq., (B.A., of Oxford Univ.), formerly of London, Eng., and of Siena, Italy. Has been a writer for the Press. Was one of the editors of the Charlottetown Herald when it was founded in 1864, and for some time subsequently. Called to the Bar of P.E.I., Trinity Term, 1867. Created a Q.C. by the Govt. of P.E.I., June 1876, and by His Excellency the Gov.-Genl., under Letters Patent, 19th May, 1879. Was one of the council for the Provincial Govt., in the interest of the tenants, before the Land Commissioners’ Court, under the “Land Purchase Act, 1875”. Is a Surrogate in the Admiralty Court; Presdt. of the Board of Education, and a Trustee of the P.E.I. Hospital for the Insane. Was a mem. of the Ex. Council from 22nd April to June 1872, when he resigned. Re-appointed to the Ex. Council, with the office of Solicitor-General, on the formation of the Pope Administration, 18th April, 1873. Resigned his seat in the Ex. Council upon the resignation of the Conservative Govt., 4th Sept., 1876. He was unanimously elected Leader of the Opposition at the meeting of the Assem., 14th March, 1877. On 1st March, 1879, moved, in the House, a resolution of non-confidence in the Government, which, after a long debate, was carried on 6th March, and the Administration resigned the following day. Was immediately invited by the Lieut.-Gov., Sir Robert Hodgson to form a new Government. Succeeded in forming an Administration, which was sworn in on 11th March, 1879. Was elected leader of the Govt. by the unanimous vote of his Party in both branches of the Leg., and was appointed Attorney.-General And Presdt. of the Ex. Council on the forming of the Administration. First returned to Ho. of Assem. for Kings, 1st Dist., April, 1872; by acclamation in May 1873, on his appointment to office. Re-elected at g.e. 1876, 1879, and again at last g.e. A Liberal Conservative. - Brighton Villa, Charlottetown, P.E.I.

Yeo, John. (Prince, 2nd District)

B. at Porthill, P.E.I., 29th June 1837. Ed. at Uxbridge, Eng. Unmarried. A merchant and ship owner. Elected M. W. Grand Master of the Free Masons of P.E.I., June, 1875. Was a mem. of the Ex. Co., 1870, and Speaker of the Assem., 1871. Re-apptd. to the Ex. Council 27th Sept., 1873, and again in 1876. Resigned, March 1879. Has sat for the present seat in the Ho. of Assem. since 1858. Is the Leader of the Opposition. A Liberal. - Porthill, P.E.I.

Deputy Heads and Chief Officers of the P.E.I. Civil Service.

Assistant Provincial Secretary and Treasurer - Arthur Newbery. (Salary, $1000.)

Registrar of Deeds - Benj. Des Brisay. (Salary, $1000.)

Provincial Auditor - R. F. DeBlois. (Salary, $1200.)

Secretary of Public Works. - J. W. Morrison. (Salary, $1000.)

Assistant Commissioner of Public Lands - Robert G. Strong. (Salary, $800.)

Assistant Provincial Secretary and Treasurer - Arthur Newbery. (Salary, $1000.)

Registrar of Deeds - Benj. Des Brisay. (Salary, $1000.)

Provincial Auditor - R. F. DeBlois. (Salary, $1200.)

Secretary of Public Works. - J. W. Morrison. (Salary, $1000.)

Assistant Commissioner of Public Lands - Robert G. Strong. (Salary, $800.)


Dave Hunter and The Island Register: Source Code and Graphics© 1997

Last Updated: 1/24/98 4:15:26 PM

Return to Top!

Return to Main Page!